Raziskovanje znakov Cushingovega sindroma

Nihče ne želi, da bi bil njegov štirinožni prijatelj osumljenec za Cushingov sindrom. Če vaš pes kaže podobne simptome kot naši glavni osumljenci, morate zadevo dodatno raziskati.

Morda ste v zadnjem času opazili razliko v videzu ali vedenju vašega psa. Zdi se, da se srečna, zdrava žival, ki ste jo nekoč poznali, upočasnjuje. Morda mislite, da gre samo za znake staranja, vendar bi lahko bil Cushingov sindrom. V tem poglavju so opisani najpogostejši klinični znaki, povezani s Cushingovim sindromom in pojasnjeni, zakaj se pojavijo.

Osem znakov za sum

Se vam zdi, da morate svojega psa pogosteje spustiti na vrt? Ali večkrat na dan napolnite posodo za vodo? Ali vas vaš pes zbuja ponoči in ga morate peljati na sprehod, da urinira, ali doživlja nezgode v zaprtih prostorih, čeprav je sicer dobro vzgojen?

Če da, niste edini. Večina lastnikov psov s Cushingovim sindromom poroča o teh ugotovitvah. Najpogostejši klinični znaki, ki so jih opazili pri Cushingovem sindromu so, da psi začnejo veliko več piti in potrebujejo pogostejše sprehode za uriniranje.

Natančen mehanizem za tem ni popolnoma razumljen, vendar se domneva, da povečanje kortizola moti absorpcijo vode v ledvicah. To pomeni, da telo proizvede več urina in posledično mora vaš pes pogosteje urinirati.

Ker vaš pes več urinira, izgublja vodo. To nadomesti s povečanim pitjem in psu vode ne smete odreči.

Če ugotovite, da vaš nekoč izbirčen pes zdaj poje vso hrano in še več ali kaže spremembo v vedenju in postane bolj agresiven in zaščitniški glede hrane, se o tem pogovorite s svojim veterinarjem.

Kortizol neposredno vpliva na metabolizem in s tem na lakoto vašega psa. Ko se kortizol poveča se poveča tudi apetit, kar lahko privede do zgoraj opisanih sprememb.

Obstajajo trije razlogi, zakaj je pes s Cushingovim sindromom lahko bolj nagnjen k okužbi sečil:

  1. Prevelike količine kortizola v krvi znižujejo imunski sistem vašega psa, zaradi česar so bolj dovzetni za okužbe
  2. Urin, ki ga proizvaja pes s Cushingovim sindromom, je pogosto zelo razredčen in zato manj toksičen za bakterije. Te se lažje razmnožujejo – kar povzroči okužbo
  3.  Ker je večina psov navajenih na hišno čistočo se izogibajo uriniranju v zaprtih prostorih, kjer je to mogoče, kar lahko privede do tega, da zadržijo velike količine urina v mehurju. To lahko povzroči tudi do oslabelost mišic mehurja in povzroči, da je vaš ljubljenček nagnjen k okužbam.

Enkratna okužba pri mladem psu verjetno ne bo posledica Cushingovega sindroma, vendar če s temi znaki pogosto obiskujete svojega veterinarja, vsekakor posumite na Cushingov sindrom.

 

Povečanje apetita lahko povzroči, da vaš pes pridobi težo, vendar lahko vaš ljubljenček fizično izgleda, kot da je pridobil več teže kot dejansko kaže tehtnica. To je posledica zaobljenega videza njihovega pasu – sicer znanega kot debelost v predelu trebuha (pot belly).

Debelost v predelu trebuha se pri psih s Cushingovim sindromom pojavi zaradi kombinacije dejavnikov:

  1. Mišična šibkost pomeni, da se trebušne mišice raztegnejo pod težo notranjih organov psa
  2. Od njihovih organov se jetra povečajo in obtežijo – poveča se velikost trebuha
  3. Maščoba se premakne v trebuh – poveča se teža, ki jo držijo trebušne mišice
  4. Kot je omenjeno pri okužbah sečil, psi s Cushingovim sindromom pogosto zadržijo veliko količino urina v mehurju, kar spet poveča težo trebuha in poveča videz debelosti v predelu trebuha

Kortizol je katabolični hormon, ki razgrajuje mišice. Povečanje kortizola lahko torej povzroči povečano razgradnjo mišic.

To lahko pomeni, da pes težje vstane, skoči na kavč ali se povzpne po stopnicah.

Oslabelost mišic prizadene celotno telo, vključno z dihalnimi mišicami. Oslabelost teh mišic lahko vodi do povečane zadihanosti. Menijo tudi, da ima lahko kortizol neposreden vpliv na del možganov, ki nadzoruje dihanje.

Kadar Cushingov sindrom povzroči tumor hipofize se domneva, da je lahko letargija posledica povečanja hormona ACTH. Kortizol lahko vpliva tudi na signalizacijo v možganih, zaradi česar vaš pes spi več in je manj pripravljen na aktivnosti.

Izpadanje dlake je lahko pogosto pri psih s Cushingovim sindromom in morda boste ugotovili, da vaš pes izgublja dlako na obeh straneh telesa, po trebuhu in/ali po repu.

Pri nekaterih psih je ta izguba dlake lahko tako ekstremna, da imajo dlako le na glavi in nogah. Pri drugih psih pa je lahko bolj neopazna – z znaki, kot so nesvetleča dlaka, dlaka ne raste več po striženju ali nastajanje ogrcev v področju pazduh ali dimljah.

Pri zdravih psih dlaka raste in izpada v stalnem ciklu. Pri psih s Cushingovim sindromom se ta cikel upočasni ali popolnoma ustavi, kar pomeni, da dlaka, ki izpade, ne zraste znova.

Koža se lahko zaradi preveč kortizola tudi stanjša in ko je to povezano z zmanjšanjem delovanja imunskega sistema (kot je omenjeno v poglavju o okužbah sečil), lahko težave postanejo tudi ponavljajoče kožne okužbe.

Sumite Cushingov sindrom? Raziskujte naprej.

Vsi psi ne reagirajo na Cushing na enak način in vaš pes morda ne bo imel vseh teh znakov. Kadarkoli posumite na Cushingov sindrom je vedno dobro, da si zabeležite spremembe, ki jih opazite v navadah in vedenju svojega psa, da se o morebitnih težavah lahko pogovorite s svojim veterinarjem.

Raziskujte naprej

Težko je reči kakšen vpliv bi Cushingov sindrom lahko imel na vedenje posameznega psa. Vsekakor se lahko spremeni vedenje v zvezi s prehranjevanjem in pitjem, vključno s povečano agresijo ob hranjenju ali umirjenim vedenjem po odvajanju v hiši. Prav tako sta letargija in pomanjkanje tolerance do aktivnosti znana klinična znaka Cushingovega sindroma.

Vedenjske/duševne spremembe, kot so nihanje razpoloženja in depresija, so znani klinični znaki Cushingovega sindroma pri ljudeh. Prav tako je znano, da lahko pride do vedenjskih stranskih učinkov, ko ljudje prejmejo sintetične kortikosteroide (ki delujejo na enak način kot kortizol). Poročali so o blagih učinkih, kot so nemir, razdražljivost in nespečnost, depresija in hujše psihiatrične motnje vključno s psihozo in halucinacijami. Zdi se, da so učinki pri ljudeh odvisni od odmerka in na splošno izginejo, ko zdravilo prenehajo uporabljati.

Da, obstaja veliko drugih bolezni, ki lahko povzročijo znake, kot so prekomerno pitje in letargija. V kolikor pa ima vaš pes več kliničnih znakov je večja možnost, da je prisoten Cushingov sindrom.

Primeri drugih stanj, ki so lahko podobni Cushingovemu sindromu, vključujejo hormonske bolezni, kot so premalo aktivna ščitnica ali sladkorna bolezen, okužbe, kot je piometra in okvare organov, kot so bolezni ledvic ali jeter.

Vaš veterinar bo opravil preiskave, da bi ugotovil kaj povzroča edinstven niz znakov, ki jih ima vaš pes in glede na to, da so nekatera zgoraj navedena stanja lahko smrtno nevarna, vedno priporočamo, da obiščete svojega veterinarja, če vas skrbi za vašega hišnega ljubljenčka.

 

 

Poiščite dokaze o Cushingovem sindromu

Ko vaš veterinar sumi na Cushingov sindrom, bo opravil preiskave krvi in urina za potrditev diagnoze. Odkrijte teste, ki jih bo opravil vaš veterinar, ko bo iskal dokaze za prisotnost Cushingovega sindroma.

Diagnosticiranje Cushingovega sindroma